Akmeņu cauna (Martes foina)
Īsa vizītkarte
Svars:
līdz 1,8 kg
Garums: 40-54 cm (tēviņi lielāki par mātītēm); aste - 22-30 cm
Dzimumbrieduma iestāšanās: vidēji 2. dzīves gadā
Riesta laiks: jūnija beigas - augusta sākums
Grūtniecības ilgums: ieskaitot latento periodu ~ 8-9 mēneši (236-275 dienas)
Pēcnācēju skaits: 2-8 (visbiežāk 3-5), dzimst aprīļa beigās, maijā
Dzīves ilgums: vidēji 8-10 gadi, nebrīvē līdz pat 14-16 gadiem
Dabiskie ienaidnieki: vilki, atsevišķos gadījumos arī lapsas, lūši un lielie plēsīgie putni
Sugas statuss Latvijā: Vienmērīgi izplatīta, bet retāk sastopama suga. Šobrīd Latvijas teritorijā mitinās ap 6000 akmeņu caunu.
Kur dzīvo? Atšķirībā no meža caunas, akmeņu caunas labprātāk mitināsies tieši mozaīkveida lauku kultūrainavās, kas robežojas ar nelieliem mežu nogabaliem, kā arī lauku ciematos, alejās, lauksaimniecības zemēs, krūmainās upju krastmalās un netālu no apdzīvotām vietām.

Kā dzīvo? Akmeņu un meža caunu dzīves stils un paradumi ir stipri līdzīgi. Arī akmeņu cauna ir nometniece, kura savu teritoriju aizsargā no uzbrucējiem un robežas iezīmē ar ekskrementiem un urīnu. Monogāmi pāri veidojās pavasaros pirms riesta sākšanās, vēlāk pajūk un par mazuļiem rūpējās tikai mātītes. Pēc apaugļošanās iestājās grūtniecības latentais periods. Gandrīz desmit mēnešu garumā apaugļotā olšūna paliek neaktīvā stāvoklī. Aptuveni mēnesi pirms mazuļu dzimšanas laika, embrija attīstība atsākās.

Akmeņu caunas ļoti veikli rāpjas un dzīvojas pa kokiem, tādēļ ir drauds vāverēm un citiem kokos mītošajiem dzīvniekiem un putniem.

Ko ēd? Akmeņu caunu ēdamlietu saraksts ir visai garš. Tās, vairāk nekā meža cauna, uzturā lieto tieši augu barību. Taču bez augiem, barības sastāvā ietilpst arī dažādi peļveidīgie grauzēji, putni un to olas, vāveres, abinieki, rāpuļi, kukaiņi (galvenokārt vaboļu sugas), avenes, mellenes un citas ogas, atsevišķas sēņu sugas, augu sēklas, rieksti, kā arī krituši dzīvnieki. Tāpat kā meža caunas, arī labprāt mielojās ar bišu un lapseņu pūžņu šūnām un kūniņām, un gardo medu. 

Vai zināji? 

  • Caunas ir ļoti agresīvi un spēcīgi plēsēji, kuri mēdz nokost vairāk upuru nekā spēj apēst. Nebaidās uzbrukt arī par sevi lielākam dzīvniekam.
  • Caunu asie nagi ir daļēji ievelkami, līdzīgi kā kaķim. Šī iemesla dēļ tās tik veikli un droši rāpjas pa kokiem. 
  • Caunas ir vieni no šamanisma un totēma dzīvniekiem, par kuriem atrodamas daudzas teikas un pasakas. Tā, piemēram, caunas senajās kultūrās un indiāņu ciltīs tika uzlūkotas kā svētas, veiksmi un aizsardzību nesošs dzīvnieks, asociēts ar burvību, meža gudrību, straujumu, asprātību, ziņkārību un viltību, kā arī ķermeņa veselību un spēju noteikt visam robežas, atšķirt īstu draudzību no viltus, koku saikne ar debesīm un zemi u.t.t.

 Kā atšķirt akmeņu caunu no meža caunas? Akmeņu cauna ir salīdzinoši īsāka, bet ar relatīvi garāku asti, kuras gals vienmērīgi sašaurinās. Akmeņu caunas ausis ir mazākas, platākas un vairāk noapaļotas formas. Meža caunai, atšķirībā no akmeņu caunas, ziemā pēdu apakšpuses vienmēr ir klātas ar apmatojumu. Akmeņu caunas apmatojums, īpaši vasarās, ir gaišāks, bālāks un rupjāks – gaišāk pelēkbrūns mugurpusē, tumšāks uz kājām un astes. Taču galvenā atšķirības pazīme ir tieši pakakles plankums – akmeņu caunai tas, sākoties no pakakles un virzoties uz leju, sadalās divās daļās, pārejot uz priekškāju augšdaļu. Turklāt plankuma krāsa ir no baltas līdz blāvi dzeltenai, kamēr meža caunai tas ir tumšāk dzeltenā, dažbrīd pat gandrīz oranžīgā nokrāsā un, sākoties no kakla, ķīļveidīgi iestiepjas pakrūtē.

Līgatnes dabas takās dzīvo divas akmeņu caunas - Neris un Guļava. 

Guļava                                                Dzimšanas dati: 2019. gads.                                  Dzimšanas vieta: Siguldas novads                            LDT kopš: 30.05.2019.

Pa dienu, kamēr apkārt notiek rosība, mierīgs un sapņains. Bieži uzturas augstākajos voljera punktos un novēro apkārtni. Nakts stundās parāda savu īsto dabu un kļūst par Līgatnes dabas taku ballīšu karali. Izsvaidītas velēnas, saplucinātas sūnas, apgāzti bluķi un zari - tas viss liecina par aktivitātēm, kas norisinājušās naktī.

Neris

Dzimšanas dati: 2007. gads.                                    LDT kopš: 03.05.2008.

Diezgan nesabiedrisks, nervozs un necieš nevienu savā tuvumā. Šobrīd dzīvo nošķirtu dzīvi apmeklētājiem neredzamā un nepieejamā voljerā. Nerim ļoti patīk, kad viņam smuki iekārto māju ar svaigiem zariem, zāli, lapām, sūnām un citām interesantām dabas veltēm un priekšmetiem!


463956154_8491424200954005_6186470914299773859_n-1.jpgFerguss

Dzimšanas dati: 2024. gads
Dzimšanas vieta: Vecmīlgrāvis

Saimniecisks, jo pats iekārto visu "pa savam". Ļoti ziņkārīgs un uzmanīgi vēro katru apmeklētāju. Izcila apetīte, bet negaršo zivis. Dažreiz parāda raksturu dusmojoties uz ciemiņiem.